این افراد دارای پوست خشک بوده و باید پوست خود را با روغن زیتون یا روغن کنجد چرب کنند. ۱۵-۱۰ دقیقه پیاده روی بعد از شام برایشان مفيــد اسـت. آب هویج و آب سیب را فراموش نکنند. حمام کردن با آب ولرم و ماساژ بدن با روغن های مناسب مثل روغن بادام شیرین و بنفشه مفید میباشد. هر ۱۲ ساعت بینی خود را با کمی روغن بادام شیرین مرطوب کنند ورزشهای سبک مانند پیاده روی انجام دهند. سفرهای کوتاه به خصوص به مناطق مرطوب و معتدل توصیه میشود دستور تنفس طبی را صبح زود و بعد از ظهرها انجام دهند حداقل به ۶-۵ ساعت خواب نیاز دارند. خوابیدن در طی روز برای آنها مضر است از هوای سرد و خشک مثل هوای پاییز محیط و فعالیت هایی که موجب افزایش سردی و خشکی میشوند خودداری کنند از بی خوابی و کم خوابی خودداری نمایند استفاده مداوم از رایانه و زیاد تماشا کردن تلویزیون، سودا را افزایش می دهد.
_برخی از پرهیزهای افراد دچار غلبه سردی و خشکی مصرف بیش از حد و بدون مصلح بادمجان غذاهای نمک سود مانند ماهی دودی، ماهی شور، خیار شور نمک ،زیاد پنیر ،شور ،گوشت گاو و گوشت حیوانات ،پیر گوشت شتر و شتر مرغ، غذاهای مانده بیات و فریز شده ،لبنیات ،کلم گل کلم، کاهو، ماهی، برنج سفید ،عدس ترشی،ها سراً ،که ،تمرهندی غوره و ،آبغوره سیب زمینی، گوجه فرنگی، قارچ، لوبیا سبز، نخود فرنگی ذرت ،(بلال) ،ارزن جو تمام میوههای ترش مانند انواع آلوترش انارترش، پرتقال ،تمشک ،گریپ فروت لیمو در صورت استفاده از میوه های دارای مزاج سرد      پس از خوردن آنها میتوان از یک تا دو قاشق غذاخوری عسل استفاده نمود. از تمامی غذاها و نوشیدنیهایی که دارای مزاج سرد به ویژه سرد و خشک هستند، پرهیز و در صورت ضرورت و ،نیاز حتماً با مصلحات آن و به مقدار خیلی کم استفاده کنند.
_غذاهای مفید برای افراد دچار غلبه سردی و خشکی گوشت بره کبوتر گنجشک و ،سار مرغ محلی ، فربه تخم مرغ ،محلی ،گندم، لوبیا، سیب با پوست و دانه ،گلابی طالبی به بادام ،شیرین خربزه انگور آب نارگیل، آلو ،شیرین در صورت مصرف برنج حتماً از شوید زیره سیاه و زعفران استفاده شود. سبزی های گرم مانند نعناع ،ریحان ترخون ،مرزه ،جعفری ،تره ساقه ،کرفس ،کنگر ،چغندر ،شلغم ،ترب هویج ،فرنگی، فندق ،غسل ،توت ،کشمش انجیر ،خرما ،هل ،دارچین زنجبیل ،زعفران زیره و استفاده از بذرهای ملین مانند قدومه ،شیرازی تخم ،ریحان، سالاد فصل با مقداری جوانه گندم، شربت ،زعفران فرنی ،بادام نخود ،نخوداب ،کنجد ،ارده، عسل، شیره خرما یا ،انگور، پسته ،گردو، فندق نان سنگک کنجدی با کره محلی گاوی و مربای بالنگی که در تهیه آن از عسل استفاده شده است.