از هوای تازه و خنک استفاده نمایند در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه ها و سبزی ها بهره ببرند و کمتر از گوشت استفاده نمایند مصرف آب و مایعات را به همراه چند قطره آب لیموترش تازه افزایش دهند تا ادرار آنها صبح که از خواب برمی خیزند به رنگ زرد لیمویی باشد. حداقل ۶-۵ ساعت خواب شبانه توصیه می.شود در روزهای تابستان حداکثر یک ساعت قیلوله قبل از ظهر رطوبت کافی به بدن آنها می رساند. البته بـیـن صرف ناهار و خواب روز باید حداقل یک ساعت فاصله .باشد در شرایطی که تحت فشار عصبی قرار میگیرند،دستور تنفس طبی و تمرینات ذهنی آرام بخش را به کار ببرند و استراحت کافی را فراموش ننمایند زیرا فعالیت زیاد و ورزش شدید گرمی و خشکی را در آنها افزایش میدهد فعالیت جسمی و ورزش را در هوای خنک، صبح زود یا شامگاه انجام دهند. هر ۱۲ ساعت بینی خود را با کمی روغن بادام شیرین مرطوب کنند. از هوا، و فعالیتهای محیط و هیجان و خشم که موجب افزایش گرمی و خشکی میگردند پرهیز نمایند.
_برخی از پرهیزهای افراد دچار غلبه گرمی و خشکی
مصرف بیش از حد تخم مرغ سیر ،پیاز ادویههای تند و تیز ،غذاهای چرب و شیرین بادمجان، موز، خربزه ،آناناس ،طالبی ،گردو ،پسته ،فندق ،نارگیل، سیاه دانه، شنبلیله ریزه خواری این که انسان مدام در حال غذا خوردن باشد مثل تخمه شکستن و خوردن تنقلات و ….
از تمامی غذاها و نوشیدنیهایی که دارای مزاج گرم به ویژه گرم و خشک (مخصوصاً در هوای گرم هستند پرهیز و در صورت ضرورت و نیاز حتماً با مصلحات آن و به مقدار خیلی کم استفاده شود.
از دیدگاه طب جدید غذاهای ادویه،دار اثر گرمازایی غذا را افزایش داده و طولانی می کنند مثلا غذاهای حاوی فلفل قرمز و خردل متابولیسم بدن را تا ۳۳ درصد بیشتر از غذاهای بدون ادویه افزایش میدهند (۲۹) این افزایش گرما برای افراد دارای مزاج گرم و خشک مفید نیست.
_غذاهای مفید برای افراد دچار غلبه گرمی و خشکی  مرکبات،انار،شاهتوت،خیار،سیب،گلابی،آلبالو،آلو، شفتالو، گوجه سبز، ،زرشک هندوانه کدو خورشی، هویج ،فرنگی روغن زیتون سوپ جو، پاچه گوسفند همراه با تعدادی ،آلوبخارا، سبزیهایی مانند کاهو ،اسفناج، لیموترش تازه، بامیه، برگه هلو و زردآلو مغز بادام خام برنج سفید با روغن زیتون کدو حلوایی نخود فرنگی، عدس ،ماش جوی دوسر رب انار آب ،انار لواشک ،خانگی گریپ فروت ترنجبین، شیرخشت تمرهندی نان جو آش ،جو بذرهای ملین مانند ،اسفرزه بارهنگ ترشی های طبیعی مغز فلوس.
نوشیدن روزانه یک تا سه لیوان شربت زرشک نیم ساعت قبل از غذا دو ساعت و نیم بعد از آن نیز مفید است. عرق کاسنی و عرق شاهتره بهترین نوشیدنی برای این گونه افراد است.
تخم خیار تخم هندوانه تخم کاهو از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط و آسیاب کرده و روزی دوبار و هر بار یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب حل کرده و میل کنند.